SEBIK Piotr Kukliński Sp.K.

ul. Przędzalniana 8
15-688 Białystok

tel. 500 242 282

Program Moje Ciepło

Moje Ciepło to program komplementarny wobec innego systemu dotacyjnego – Mój Prąd. Obydwa mają na celu wspomaganie inwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania. Jak dostać dofinansowanie w programie Moje Ciepło? Dla kogo jest ono przeznaczone? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego!

Moje Ciepło to program, który w dużej części jest finansowany ze środków przyznanych przez Unię Europejską. Stawia przede wszystkim na wsparcie zeroemisyjnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła do domu. Takie programy, jak Moje Ciepło, Mój Prąd czy Czyste Powietrze mają bowiem wspomagać dążenie do większej dbałości o bilans energetyczny w gospodarstwach domowych, także tych o niskich dochodach. Sprawdź, na co możesz wydać dofinansowanie Moje Ciepło, a także jakie warunki musisz spełnić, aby je otrzymać.

Dotacja Moje Ciepło – na co możesz ją przeznaczyć i ile może wynieść?

Dzięki programowi Moje Ciepło można dofinansować zakup pompy ciepła w jednorodzinnym budynku mieszkalnym – dotacja dotyczy jednak tylko nowych inwestycji. Na ten cel można uzyskać nawet 21 tys. zł, dopłata nie może jednak przekroczyć 30% kosztów inwestycji. Na jakie urządzenia można przeznaczyć pieniądze? Sprawdź:

  • 7 tys. zł na powietrzne pompy ciepła,
  • 21 tys. zł na gruntowe pompy ciepła.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła? Przede wszystkim dlatego, że jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń służących do ogrzewania domu oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej w całkowicie przyjazny dla środowiska, ekologiczny sposób.

Moje Ciepło – dla kogo przeznaczony jest program?

W programie Moje Ciepło dofinansowanie obejmie niestety dość ograniczoną grupę beneficjentów. Przeznaczony jest on bowiem dla osób fizycznych – właścicieli bądź współwłaścicieli domów jednorodzinnych, ale tylko tych nowo wybudowanych. Co należy rozumieć przez nowy dom? Dokument potwierdzający zakończenie budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie musi być wystawiony z datą nie późniejszą niż 1 stycznia 2021 r.

Aby spełnić wymagania kwalifikacyjne do programu Moje Ciepło, należy osiągnąć podwyższony standard energetyczny domu. Co to oznacza? Przeczytaj:

  • Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię nieodnawialną (na wentylację, ogrzewanie i c.w.u.) może wynosić maksymalnie 63 kWh/m2 powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków, które będą złożone w 2022 roku.
  • Wartość tego samego wskaźnika dla wniosków złożonych po 2022 roku może wynieść maksymalnie 55 kWh.

Dotacja Moje Ciepło ma także jeszcze jedną istotną zasadę – najpierw bowiem środki należy zainwestować, a dopiero później można się ubiegać o zwrot ich części w ramach programu. Koszt kupna i montażu pompy ciepła to niekiedy aż 50 tys. zł, dlatego też będzie to stanowić pewne ograniczenie dla osób mniej zamożnych. Zakupu i montażu pompy ciepła w ramach Mojego Ciepła musi się mieścić w konkretnym przedziale czasowym: od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku.

Budżet na program Moje Ciepło wyniesie aż 600 mln zł. Dzięki temu wiele gospodarstw domowych będzie miało szansę uzyskać zwrot części inwestycji, jaką jest zakup i montaż pompy ciepła. W ofercie firmy Vaillant znajdują się urządzenia, które pomogą osiągnąć wymagany podwyższony standard energetyczny. Warto zainwestować w ekologiczne ogrzewanie, które jest nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale też stanowi zakup, który po kilku latach użytkowania ma szansę się całkowicie zwrócić.